Wygląd

Bywają różne - małe i duże, młode i starsze, łaciate, kudłate, długowłose, krótkonogie, do wyboru do koloru.

Oczywiście oglądając galerie lub ogłoszenia w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na wygląd. Nie tylko musi nas zauroczyć, ale często nasze warunki mieszkaniowe w przypadku psów weryfikują wielkość przyszłego współlokatora. Każdy zwierzak jest wyjątkowy i choć na pierwszy rzut oka każdy czarny kot jest taki sam, a uroda wielu podwórkowych burków pozostawia wiele do życzenia to wierzymy, że każda potwora znajdzie swojego amatora. Wszak i my nie jesteśmy doskonali i wiecznie piękni i młodzi, a o gustach się nie dyskutuje.

Charakter

Ważniejsze jednak jest aby nasz przyszły pupil odpowiadał nam pod względem charakteru. Każdy z nas ma jakieś swoje oczekiwania co do nowego towarzysza, każdy z nas prowadzi inny tryb życia i ma inne możliwości. W tym tkwi największa trudność. Nie każdego zwierzaka da się idealnie poznać przed adopcją, szczególnie w warunkach przytuliskowych czy w przypadku zwierzaków poszkodowanych w wypadkach. Wiele nieśmiałych kociaków okazuje się po adopcji prawdziwymi tygrysami, wiele nadpobudliwych psiaków okazuje się leniwymi kanapowcami. Bywa różnie, ale zawsze coś mniej więcej jesteśmy w stanie powiedzieć o każdym naszym zwierzaku. Staramy się w opisie zawierać informacje o tym dla do kogo dany pupil by pasował, jakiego domu dla niego szukamy i dlaczego. Posłuchaj naszych sugestii i nie kieruj się tylko wyglądem psa czy kota. Zdarza się, że odradzamy adopcję danego zwierzaka ze względu na profil rodziny w której naszym zdaniem się nie odnajdzie, proponujemy innego, bardziej odpowiedniego. Zdarza się, że pies czy kot po adopcji zachowuje się inaczej niż myśleliśmy, że inaczej reaguje na stres lub po aklimatyzacji. Pamiętaj, że nie wszystko da się przewidzieć, ale w zdecydowanej większości przypadków nie ma ukrytych niespodzianek a całe dostosowanie się do nowego trybu życia nie zajmuje więcej niż parę dni

WIek i stan zdrowia

Po pierwsze nadal pokutuje trochę dziwne i niesprawiedliwe podejście i przekonanie, że jak wezmę szczeniaka to sobie go wychowam pod siebie i on się dostosuje do mojego trybu życia. Weź proszę pod uwagę, że nie zawsze nasze umiejętności i wiadomości na temat psich zachowań, i kocich oczywiście także, pozwolą nam na prawidłowe i wzorowe czy wymarzone przez nas wychowanie pupila. O charakterze maluszka jeszcze niewiele zazwyczaj wiadomo, w czasie dorastania wychodzą na jaw różne jego upodobania i skłonności, które często trzeba w odpowiednim momencie skorygować. Oczywiście obserwowanie jak dorasta nasz pupil ma swoje zalety ale pamiętajmy, że adopcja zwierząt dorosłych lub starszych także je ma. Zazwyczaj wiemy więcej o ich charakterze a wychowanie, nauczenie kilku zasad czy dostosowanie do naszego trybu życia nie pochłania więcej energii niż w przypadku szczeniaka czy kociaka. Rozważ proszę czy wiek ma dla ciebie aż takie znaczenie, to czy psiak ma 4 lata czy 6 zazwyczaj nie miałoby dla nas znaczenia, szczególnie jeśli określamy wiek przybliżony jak w przypadku zwierzaków przytuliskowych.

Po drugie najgorzej mają oczywiście staruszki i choróbki, które zawsze cieszą się znikomym zainteresowaniem, a przecież my także nie chcielibyśmy być zapomniani na starość lub wtedy kiedy najbardziej potrzebujemy pomocy innych. Rozumiemy, że nie każdy ma możliwości na przygarnięcie takiego zwierzaka, który może wymagać więcej opieki zarówno naszej jak i weterynaryjnej. Często są to jednak po prostu przypadki wymagające podawania raz dziennie tabletki lub przemywania ranki a koszta wizyt u lekarza weterynarii ograniczają się do kontroli raz na kilka miesięcy i nie przekraczają kwot jakie wydajemy np. miesięcznie na przysmaki dla naszego pupila. Często myślimy także, że jak tylko pokochamy naszego nowego towarzysza zaraz będziemy musieli się z nim żegnać. Zwierzęca emerytura i starość nie są łatwe ani dla nich samych ani dla właścicieli, ale pomyśl, czy lepiej Ci będzie jak taki senior w samotni będzie marzł i cierpiał, marząc tylko o ludzkim dotyku i chwili uwagi? Nie rozpaczaj kiedy twój przyjaciel odchodzi, pomyśl ile mu dałeś, jak wiele jego małych marzeń spełniłeś, o jego godnej i zasłużonej emeryturze i o tym jak to doceniał mimo, że zawiódł się już na ludziach. Często jest tak, że seniorzy na prawdę nie wiele od nas wymagają i w zasadzie nie sprawiają problemów, sam w sobie rozważ czy nie miałbyś/miałabyś możliwości podarowania ciepłego kąta futrzakowi, który wiele przeszedł i którego nikt w życiu nie docenił.

Co ja mogę dać?

Zastanów się także nad tym jakie warunki dla przyszłego pupila możesz zapewnić. Pamiętaj, że nie każdy kot nadaje się na kota wychodzącego, a tym bardziej nie każda okolica nadaje się do tego, żeby kota wypuszczać. Jeśli dysponujesz ogrodem dla psa, ale twoje ogrodzenie jest niskie nie zastanawiaj się nad adopcją zwinnego skoczka, a jeśli jesteś np. osobą starszą mieszkającą na czwartym piętrze w bloku bez windy nie bierz pod uwagę wielkiego owczarka pomimo jego cudownego spojrzenia w którym można się zakochać od pierwszego wejrzenia, małe psiaki też potrafią łamać serce spojrzeniem tylko być może nie są tak fotogeniczne. To twoje warunki mieszkaniowe i twój tryb życia powinny przede wszystkim wpływać na decyzję o tym, który sierściuch zamieszka z Tobą pod jednym dachem. Jeśli odświętnie uprawiasz jogging nie adoptuj od razu energicznego huskiego, mimo że od paru lat obiecujesz sobie biegać codziennie. Jeśli masz małe mieszkanie, niestabilną sytuacje finansową czy prywatną, problemy lokalowe lub plany które jeśli wypala zmienią diametralnie twoje życie może lepiej wziąć pod opiekę kotka niż dużego kudłacza, którym będzie trudniej się zaopiekować i będzie od nas więcej wymagać, lub po prostu raz jeszcze zastanów się nad adopcją, może dom tymczasowy jest rozwiązaniem dla ciebie a może po prostu wolontariat? Nie kieruj się tylko emocjami, chociaż oczywiście chemia musi być, ale pamiętaj, że to decyzja na wiele lat i najważniejsze żeby wspólne życie ze zwierzakiem było dobre i dla Ciebie i dla niego. Pamiętaj, że adoptujesz żywe zwierzę za które bierzesz odpowiedzialność, za jego wychowanie, zachowanie i zdrowie, dla niego będziesz całym światem, od ciebie będzie zależeć jego życie, nie zawiedź go.

Mierz siły na zamiary!!!

Dobrze się zastanów jakiego towarzysza szukasz. Ustal priorytety. Nie zawsze da się znaleźć ideał ale często ideałów po prostu nie dostrzegamy. Często wydaje nam się ważne, żeby psiak był młodziutki nie dostrzegając idealnego, starszego kandydata, pasującego do nas pod każdym względem. Często kotek burasek nie zwraca naszej uwagi a jego usposobienie idealnie pasuje do naszego psiaka rezydenta. Przemyśl co jest dla Ciebie najważniejsze. Jeśli nie wybrałeś jeszcze konkretnego zwierzaka ale masz określone swoje oczekiwania, np. wiesz że najważniejsze jest aby psiak dogadał się z twoimi dziećmi, lub po prostu od dziecka marzysz o czarnym kocurze ale musi on się przebić przez twarde psie rządy w domu napisz do nas lub zadzwoń, doradzimy i zaproponujemy odpowiedniego kandydata.

WAŻNE

Jeśli szukasz zwierzaka na prezent, psa na łańcuch, kota tylko do łapania myszy itp. itd. opuść tą stronę, nie marnuj naszego i swojego czasu.